Spotkania


Haiku i Foto-Haiga na warsztatach w Galerii Sztuki

Haiku i Foto-Haiga na warsztatach w Galerii Sztuki
Fot: Emilia Citko

21 października w Galerii Sztuki, mieszczącej się w samym centrum toruńskiej Starówki, miałem przyjemność poprowadzić warsztaty pod tytułem "Opowieść o haiku i foto-obrazach”. W trakcie tego spotkania zgłębialiśmy tajniki tej niezwykłej formy poezji oraz jej połączenia z fotografią.

O japońskiej formie poezji

Rozpoczęliśmy od prezentacji definicji haiku. To tradycyjna japońska forma poezji, charakteryzująca się krótkim tekstem, zwykle trzema wersami o określonym schemacie sylabowym (5-7-5). W haiku kluczowym elementem jest kigo, które odnosi się do pory roku.

Historia i mistrzowie haiku

Te warsztaty stanowiły doskonałą okazję do poznania historii i ewolucji tej formy poezji. Haiku wywodzi się z dawnych japońskich utworów poetyckich, ale stało się popularne jako odrębna forma w XVII wieku. Matsuo Bashō to jeden z mistrzów klasycznego haiku, który znacząco przyczynił się do jego rozwoju.

Charakterystycznymi cechami haiku są minimalizm i precyzja. Haiku zawsze opisuje jedną chwilę, często pozostawiając wiele miejsca na wyobraźnię czytelnika. Naszym celem było uchwycenie esencji chwili, zmysłowości i szczegółów zawartych w wierszach.

Artystyczne doświadczenia

Podczas warsztatów mieliśmy okazję przyjrzeć się przykładom twórczości takich autorów jak Matsuo Bashō, Kobayashi Issa i Yosa Buson.

Warsztaty "Haiku i Fotograficzne Haigi” nie tylko stanowiły cenną lekcję historii i procesu tworzenia haiku, ale także były inspirującym doświadczeniem artystycznym.

Uczestnicy mieli okazję odkryć piękno w prostocie i uchwycić ulotne chwile w obrazach stworzonych przez autorów wierszy.